Elena Bazhenova (Dancer)
• Honoured Artist of the Russian Federation (2008)
Born in Leningrad. Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet
in 1988. Joined the Mariinsky Ballet in 1989.
Repertoire includes: La Sylphide (Madge); choreography
by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen, Giselle
(Bathilde); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa, Le
Corsaire (Algerian Dance, “Forban” dance); production by Pyotr Gusev after the
composition and choreography by Marius Petipa, La Bayadère (Ayah, Hindu
Dance); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and
Vakhtang Chabukiani, The Sleeping Beauty (the Queen, Carabosse);
choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev, Swan
Lake (the Princess Regent, Hungarian Dance, Spanish Dance, Mazurka);
choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin
Sergeyev, Raymonda (Panaderos, Mazurka, Countess Sybille); choreography by
Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev, Don Quixote
(Mercedes, Gypsy Dance, Fandango, Eastern Dance); choreography by Alexander
Gorsky after motifs of the production by Marius Petipa, Gypsy and Eastern Dances
staged by Nina Anisimova, Fandango staged by Fyodor Lopukhov, Michel
Fokine’s ballets Schéhérazade (Odalisques) and Pétrouchka (Gypsy, Wet-Nurse);
staging by Gary Chryst, Le Sacre du printemps
(Three-Hundred-Year-Old-Woman); choreography by Millicent Hodson after motifs of
the choreography by Vaslav Nijinsky, Les Noces (Mother of the Bride, Mother
of the Groom); choreography by Bronislava Nijinska, The Fountain of
Bakhchisarai (Ghirei’s Second Wife, Cracovienne, Captives’ Dance, Polish
Noblewomen); choreography by Rostislav Zakharov, The Nutcracker (Eastern
Dance, Frau Stahlbaum); choreography by Vasily Vainonen, Romeo and Juliet
(Capulet’s Wife, Folk Dance, Nurse); choreography by Leonid Lavrovsky,
Leonid Yakobson’s ballets Shurale (Head Matchmaker), Spartacus (Gaditanae)
and The Bedbug (Mother Renaissance), Cinderella (Eastern Princess);
choreography by Konstantin Sergeyev, Marguerite and Armand (Maid);
choreography by Frederick Ashton, The Legend of Love (Dance of the Court
Dancers); choreography by Yuri Grigorovich, Apollo (Latona); choreography by
George Balanchine, The Nutcracker (Frau Stahlbaum, Sugar Plum Fairy, the
Empress); production by Mihail Chemiakin, choreography by Kirill Simonov,
Princess Pirlipat, or Worthiness Punished (Krysilda); production by Mihail
Chemiakin, choreography by Kirill Simonov, Alexei Ratmansky’s ballets
Cinderella (Fairy-Tramp), The Little Humpbacked Horse (Gypsy Dance), Anna
Karenina (Countess Vronskaya, Princess Shcherbatskaya), The Magic Nut
(Krysilda); production by Mihail Chemiakin, choreography by Donvena Pandoursky,
The Bronze Horseman (Parasha’s Mother); choreography by Rostislav Zakharov,
Yuri Smekalov.
Repertoire also includes: Anna Karenina (Dolly);
choreography by André Prokovsky, Lulu. Dream of an Anti-Star (Louise
Brooks); choreography by Giuliano Peparini, Manon (Madam); choreography by
Kenneth MacMillan, Ondine (Matteo’s Mother); choreography by Pierre Lacotte,
The Golden Age (Sofia’s Mother); choreography by Noah D. Gelber and
dances in the operas Prince Igor (Captive Maiden), Khovanshchina (Dance of the
Persian Maidens), La traviata (Spanish Dance), Sadko (Underwater Kingdom),
Ruslan and Lyudmila (Lezginka), Betrothal in a Monastery (Bolero) and Carmen
(Olé, Gypsy Dance).
Appeared in Mihail Chemiakin’s film-ballet The Nutcracker (2007).
Has toured with the Mariinsky Ballet to Germany, the Netherlands, China and
Taiwan.
|